Jakie CV jest lepsze – idealne czy uniwersalne?

Napisanie idealnego CV to gwarancja, że kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Napisanie uniwersalnego CV może spowodować, że poszukiwanie pracy nie będzie takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Jak napisać CV, które da nową pracę?

CV idealne czy uniwersalne?

CV uniwersalne nigdy nie będzie idealne. Dlaczego? Curriculum vitae musi być sprecyzowane i spersonalizowane. To pierwszy krok do sukcesu. Napisanie CV tak, by pasowało do każdej oferty w danym zawodzie spowoduje, że kandydat przedstawi CV, które niczym nie będzie się wyróżniało. Takie CV będzie wyglądało dokładnie tak, jak inne przeciętne, podobne do siebie życiorysy.

Jedną z ważniejszych informacji, które powinny być umieszczone w CV jest stanowisko na które kandydat aplikuje. Brak tej informacji daje sygnał rekruterowi, że jest to CV uniwersalne. Rekruter na każde CV patrzy około 6 sekund. To jest czas, który każdy kandydat ma, by zainteresować rekrutera swoją osobą. Jak to zrobić?

Jak się wyróżnić?

Dobre CV wyróżnia się dwoma aspektami. Jest merytoryczne i odpowiednio graficznie przedstawione. Dobrze napisane CV koncentruje wszystkie najważniejsze wiadomości na pierwszej stronie. Wszystkie najważniejsze informacje układają się w kształt litery F, gdyż tak w naturalny sposób skupia się wzrok rekrutera. Znaczy to, że informacje, które mają największe znaczenie, znajdują się na górze oraz po lewej stronie CV.

Imię, nazwisko oraz stanowisko, na które kandydat aplikuje muszą znaleźć się na samej górze. Następnie informacjami, które mają największe znaczenie jest doświadczenie, wykształcenie oraz podsumowanie zawodowe. I to są miejsca, w których kandydat musi wykazać się umiejętnością pisania w taki sposób, aby zaciekawić rekrutera i potencjalnego przyszłego pracodawcę.

Dostarczenie ciekawych informacji o sobie to nie lada wyzwanie. Warto pamiętać, że większość kandydatów aplikujących na to samo stanowisko ma podobne wykształcenie oraz drogę zawodową. Podanie suchych informacji spowoduje, że nasze CV będzie wyglądało dokładnie tak samo, jak wiele innych. Pisząc warto posługiwać się danymi liczbowymi. Są to konkretne fakty, które jednocześnie pobudzają wyobraźnię rekrutera.

Pisząc curriculum vitae zawsze trzeba pisać prawdę. Zawyżanie swoich umiejętności nie przyda się, gdyż w procesie rekrutacji wszystko zostanie sprawdzone, a fałszywe informacje na pewno nie pozwolą dostać wymarzonej pracy. Pisząc CV warto posługiwać się odpowiednią czcionką, pogrubieniami, czy kolorem. Dzięki takim elementom można podkreślić w CV to, co jest naprawdę ważne i wyróżni kandydata z tłumu.