Profil zaufany i korzyści z jego posiadania

Jeszcze niedawno funkcjonowała instytucja podpisu zaufanego, który pozwalał na prawne potwierdzenie swojej tożsamości w Internecie. Zdobycie jednak możliwości posługiwania się tego rodzaju podpisem było dość skomplikowane co sprawiało, że posługiwała się nim tylko relatywnie niewielka grupa ludzi.

Nowe regulacje prawne stworzyły możliwość stworzenia za pośrednictwem stron rządowych profilu zaufanego, dzięki któremu podpis zaufany jest o wiele bardziej dostępny i może się nim obecnie posługiwać praktycznie prawie każdy.

Jak stworzyć profil zaufany?

Zasada działania profilu zaufanego jest bardzo prosta. Ustawodawca posłużył się tutaj internetowymi kontami bankowymi, które w dniu dzisiejszym posiada już prawie każdy dorosły Polak.

Banki weryfikują tożsamość swoich klientów w sposób wystarczająco wiarygodny, więc połączono bankowy system weryfikacji z systemem rządowym. W ten sposób, każdy kto założy profil zaufany może korzystać z możliwości jakie daje podpis internetowy. Profil taki zakłada się za pośrednictwem odpowiedniej platformy danego banku, który automatycznie łączy go z posiadanym kontem.

Korzyści wynikające z posiadania profilu zaufanego

To, jakie formalności można załatwiać przez internet z użyciem profilu zaufanego zależne jest od poszczególnych urzędów, które z czasem digitalizują coraz większą liczbę usług.

Oznacza to, że liczba spraw urzędowych, które mogą być załatwione online stale rośnie, a docelowo można będzie w ten sposób załatwić prawie wszystko. Obecnie lista spraw urzędowych które można w ten sposób załatwić jeszcze nie jest imponująca, ale zawiera już najbardziej podstawowe sprawy, co znacznie ułatwia kontakt z urzędami.

Sprawy urzędowe załatwiane przez internet

Od tego roku zmieniały się zasady składania zeznania podatkowego. Krajowa Agencja Podatkowa wypełnia zeznanie za podatników, którzy mają możliwość sprawdzenia go i ewentualnego wprowadzenia zmian. Logowanie do Portalu Podatkowego, na którym następuje rozliczenie PIT: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-samodzielnie-rozliczyc-i-wypelnic-pit,73,290 możliwe jest między innymi właśnie przez użycie profilu zaufanego. Można w ten sposób złożyć również wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Komunikacja z urzędem odbywa się w tym przypadku za pośrednictwem skrzynki systemu ePUAP. Dowód niestety trzeba będzie jeszcze w dalszym ciągu odebrać osobiście. W przypadku, kiedy dokument tożsamości zostanie zgubiony, zniszczony, albo skradziony można to również zgłosić przez internet. Bardzo to ułatwia sprawę, gdyż nie trzeba zastanawiać się nad urzędami, w których należy ją zgłosić – system robi to automatycznie. Inne sprawy załatwiane w ten sposób to między innymi: złożenie wniosku o zameldowanie, wniosku o informację publiczną, zgłoszenie urodzenia dziecka, uzyskanie informacji o punktach karnych, czy też złożenie do dowolnego urzędu pisma o ogólnym charakterze.