Na co zwracać uwagę biorąc pożyczkę?

W dzisiejszych czasach mnóstwo rzeczy kupuje się na kredyt lub biorąc na jakiś cel pożyczkę. To właśnie w ten sposób można zaspokajać swoje potrzeby materialne, kiedy z regularnych wpływów na konto trudno jest odłożyć większą kwotę na jakiś cel.

Kiedy pożycza się pieniądze z banku lub instytucji pozabankowe, trzeba jednak zawsze bardzo szczegółowo przeanalizować warunki. To właśnie w ten sposób można uniknąć późniejszych problemów wynikających z trudności ze spłatą terminów.

Na co zwracać uwagę podczas brania pożyczki lub kredytu?

Współcześni ludzie bardzo często szerokim łukiem omijają przydługie umowy, których zwyczajnie nie chce im się czytać. Bywa, że podpisują coś bez zastanowienia, a jeżeli treść dokumentów sformułowana jest tak zwanym maczkiem, oraz najeżona różnymi trudnymi terminami – nie analizują jej.

Niestety może to doprowadzić do sporych problemów, bo zwyczajnie człowiek może w ten sposób zgodzić się na bardzo niekorzystne warunki. W ten sposób już bardzo wiele osób wkopało się w pożyczki, których oprocentowanie w skali roku jest tak wysokie, że można praktycznie nazwać je lichwą. Dlatego też zanim podpisze się jakąkolwiek umowę, trzeba przeanalizować takie aspekty jak na przykład prowizja oraz oprocentowanie w skali roku.

Najlepiej poprosić również pracownika banku lub instytucji poza bankowej pożyczające pieniądze, aby wyliczyli ile ostatecznie trzeba będzie oddać pieniędzy.  może bowiem okazać się, że pożyczka na 60 dni wyniesie tyle, że trzeba będzie zwrócić o 30 lub 40% więcej niż się pożyczyło.

W jakich sytuacjach brać pożyczki?

Druga bardzo ważna kwestia to po prostu rozwaga podczas pożyczania pieniędzy. Ludziom co chwilę marzą się jakieś nowe rzeczy, chcieliby wyjechać na zimowe wakacje lub wakacje letnie, kupić nowy samochód, albo po prostu żyć trochę wygodnie z dnia na dzień.

Pożyczka na 60 dni – tu przykład od Wonga.pl, chwilówka na tydzień, czy wreszcie propozycja kredytu gotówkowego na wybrany cel – wszystko to kusi i daje iluzja łatwego pieniądza. Gotówka można zdobyć praktycznie w każdej chwili, może nie są to jakieś wyjątkowo wysokie kwot, ale dosłownie po kwadransie mogą pojawić się już na koncie. Wszystko to trzeba będzie jednak kiedyś oddać – dodajmy – z nawiązką.

Nikt nie pożycza przecież pieniędzy za darmo, a prowizja oraz oprocentowanie to dla banku lub instytucji pozabankowej zysk. Niestety często jednak bardzo wysoki dla klienta. Jeżeli na swoim koncie ma się kilka lub kilkanaście tego typu pożyczek i chwilówek, szybko można popaść w poważne tarapaty finansowe.

Dlatego rozwaga i umiar podczas brania pożyczek to słowa kluczowe.