Na co przeznaczyć bonusowe pieniądze?

Niektórzy z nas mają szczęście do tak zwanych „gwiazdek z nieba” w postaci dodatkowych pieniędzy. Spory zwrot podatku, nieoczekiwany spadek, atrakcyjny awans w pracy, efektywna sprzedaż itd. Są ludzie którzy potrafią kupić wartościową rzecz za bardzo niewielkie pieniądze- mają rękę do korzystnych transakcji. Nielicznym z nas udaje się wyciągnąć szczęśliwy los na loterii i dzięki temu znacznie się wzbogacić. Wielu z tych szczęściarzy trwoni bonusowe pieniądze w ekspresowym tempie, nie potrafiąc dobrze wykorzystać nadarzających się okazji do  korzystnych inwestycji. O ile zwroty podatku to zazwyczaj kwoty do 5000 zł, tak już pieniądze ze spadku można zainwestować. Lub też odwrotnie- odziedziczoną nieruchomość można spieniężyć albo wynajmując lokal, albo też sprzedając.

Dodatkowe pieniądze – niewielkie sumy

Niewielkie sumy pieniędzy, które są zastrzykiem do domowego budżetu można zainwestować w kurs, który pomoże podnieść nam kwalifikacje.

Za takie pieniądze można również kupić książki, czy wymarzone gadżety elektroniczne lub ufundować z tych pieniędzy wyprawkę szkolną dziecku. Ponadto, można rozdysponować tę kwotę między domowników na ich własny użytek. Za zwroty podatków można też opłacić składkę na samochód lub przeznaczyć te pieniądze na szczytny cel, na przykład wspomóc domy dziecka lub hospicja.

Duży zastrzyk gotówki

O ile nie mamy problemu z gospodarowanie niewielką sumą pieniędzy, tak problem: w co zainwestować konkretne sumy, pojawia się przy dużym spadku lub przysłowiowej wygranej w lotka. Wtedy to, pierwsze co nam przychodzi do głowy- to wielkie wakacje gdzieś nad ciepłym, południowym morzem lub też pojawia się często zbyt pochopny pomysł rzucenia pracy.

Warto, przy większych sumach pieniężnych, zastanowić się nad rozkręceniem własnego biznesu. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zdecydować się na realizację konkretnego, dobrze rokującego planu biznesowego. Wtedy też mamy bezpieczeństwo, że lokujemy pieniądze w coś, co może w przyszłości procentować. Jeśli jednak nie mamy aspiracji i ambicji do tworzenia własnej firmy- możemy konkretne sumy inwestować w nieruchomości. Są to inwestycje proste, szybkie i z reguły nie da się na nich wiele stracić. Dom lub mieszkanie można wynająć na lokale pod sklepy lub magazyny lub biura, albo wynająć pokoje pod zamieszkanie- choć wiąże się to z ryzykiem i problemami z lokatorami. Niezależnie od wszystkiego, warto poradzić się specjalistów z dziedziny finansów, którzy są obeznani w mechanizmach obrotu pieniędzmi.

Więcej na temat zwrotu podatku dowiesz się w tych miejscach:

https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/zwrot-podatku-co-zrobic-gdy-nie-otrzymalismy-zwrotu-podatku-dochodowego-w-terminie/id/265

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadp%C5%82ata_podatku