Pożyczka czy kredyt – co jest korzystniejsze?

Niekiedy zastrzyk dodatkowej gotówki jest potrzebny. Wiele osób wspomaga się kredytami czy pożyczkami i nie mam w tym nic złego, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie spłacić zobowiązania finansowe, które zaciągnęliśmy. Co jest korzystniejszym rozwiązaniem – pożyczka czy kredyt gotówkowy?

Pożyczka na raty?

Obecnie firmy pozabankowe oferują dość korzystne produkty finansowe, co ciekawe wiele z nich nowym klientom udziela chwilówek zupełnie za darmo. Minęły czasy, w których pożyczki były drogie i nie opłacało się ich brać, chyba, że człowiek miał nóż na gardle, a kredyt bankowy z różnych powodów nie wchodził w grę. Wybór pożyczek jest duży, można wziąć chwilówkę krótkoterminową, ale dostępna jest też pożyczka ratalna, którą jak sama nazwa na to wskazuje spłacamy w miesięcznych ratach, tak samo jak kredyt. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wzięcie kredytu w banku np. ze względu na złą historię kredytową czy brak odpowiednich dochodów. Pożyczki ratalne warto brać w przypadku pożyczania większych sum pieniędzy. Trzeba podkreślić, że bardzo dużą zaletą chwilówek na raty jest minimum formalności, co więcej większość pożyczkodawców udziela ich przez internet, także nie trzeba tracić czasu.

Kredyt w banku

Chcąc zaciągnąć kredyt w banku, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ formalności jest dużo więcej, niż w przypadku pożyczki. Trzeba przygotować się na przedstawienie zarobków, należy również zawrzeć we wniosku informacje na jaki cel, chcemy przeznaczyć dodatkowe środki, o które się staramy.

Każde z rozwiązań ma pewne wady i zalety, warto jednak wiedzieć, że zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu mamy prawo odstąpić od umowy tj. zrezygnować z zaciągania zobowiązania. Warunki kredytu są regulowane przez prawo bankowe, pożyczki przez kodeks cywilny. Bez względu na to, czy pożyczamy pieniądze w banku czy w instytucji pozabankowej, pamiętajmy, aby bardzo dokładnie przeczytać warunki umowy oraz dopytać o koszty całkowite, jakie będziemy zobowiązani ponieść.

Wiele osób nie czyta warunków umów, przez co później można mieć problemy z wyegzekwowaniem swoich praw w przypadku ewentualnych nieporozumień. Pożyczając pieniądze zawsze trzeba dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby mieć 100% pewność, że będzie w stanie wywiązać się z umowy i spłacać raty kredytu czy pożyczki w wyznaczonych terminach, inaczej możemy wpaść w finansowe tarapaty, z których nie jest prosto wyjść. Podstawa to świadoma i przemyślana decyzja.

Przykład pożyczki ratalnej omówionej w artykule: https://www.wonga.pl/pozyczka-ratalna-online-w-wongacom