Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem kredytu bankowego. Posiada on odróżniające od tradycyjnych pożyczek cechy.

Nieruchomość

Przede wszystkim kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że jego zabezpieczeniem jest zawsze nieruchomość i może być on przeznaczony na cele mieszkaniowe, czyli właśnie kupno mieszkania, domu, remont. Działa to w ten sposób, że jeżeli kredytobiorca przestanie regulować swoje zobowiązania, to bank będzie miał prawo przejąć nieruchomość, będącą zabezpieczeniem kredytu. Ważne jest to, że nieruchomość ta musi być własnością osoby zaciągającej kredyt, albo osoby ręczącej za jej wypłacalność. W zależności od wartości nieruchomości, jak i zdolności kredytowej ustalana jest maksymalna kwota kredytu możliwa do udzielenia.

Długoterminowość

Kredyty hipoteczne charakteryzują się tym, że są udzielane na bardzo długi okres czasu. Mało kogo stać jest na spłacanie kilku tysięcy złotych miesięcznie raty, aby skrócić okres kredytowania. Dlatego też są one wyżej oprocentowane. Bank udzielając kredyt hipoteczny ponosi wyższe ryzyko, niż w przypadku udzielania kredytu tradycyjnego. Im dłuższy będzie okres kredytowania, tym większy będzie koszt kredytu hipotecznego.

Opłaty dodatkowe

Poza oprocentowaniem, na koszt kredytu hipotecznego wpływają również inne prowizje i opłaty naliczane przez bank. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że aby zabezpieczyć kredyt określoną nieruchomością, to trzeba dokonać jej wyceny. Operaty szacunkowe sporządza rzeczoznawca majątkowy i za jego usługi płaci właśnie kredytobiorca. Oprócz tego nieruchomość będąca zabezpieczeniem kredytu hipotecznego musi być ubezpieczenia od zdarzeń losowych. Ubezpieczenie takie zazwyczaj nie jest niczym tanim, a bez niego bank nie udzieli kredytu. Ponadto bank nalicza również swoje różne prowizje przykładowo za niski wkład własny, wcześniejszą spłatę kredytu, wydłużenie okresu kredytowania i inne. W rzeczywistości więc oprocentowanie jest jedynie częścią całkowitego kosztu kredytu i nie można się jedynie nim sugerować. Oprócz oprocentowania bank nalicza również własną marżę, która jest uzależniona od banku, a także od ryzyka, jakie musi bank ponieść w związku z udzieleniem kredytu określonej osobie. Przykładowo za kredyty w innej walucie, bank nalicza wyższą marżę własną, ponieważ kredyty te wiążą się z koniecznością poniesienia wysokiego ryzyka kursowego. Jeżeli kurs się zmieni w trakcie okresu kredytowania, to bank może zwyczajnie dużo stracić na udzieleniu takiego właśnie kredytu.

Więcej profesjonalnych informacji na temat kredytu hipotecznego: https://kapitalni.org/pl/artykuly/kredyt-hipoteczny-na-co-zwracac-uwage-przy-jego-wyborze-i-porownywaniu-ofert,73,287